قیمت جهانی خرما خشک ایران

قیمت جهانی خرما با توجه به نرخ ارز برای ورود به بازار صادرات دچار نوسان میگردد. قیمت خرما خشک ایران در کیفیت و بسته بندی مختلف متفاوت است. در مرکز فروش آراد خرما شما می توانید انواع خرماهای صادراتی را با قیمت مناسب خریداری نمایید.

قیمت جهانی خرما

ارزش بازار جهانی خرما

قیمت خرما همانند دیگر محصولات کشاورزی تحت تاثیر عوامل بسیاری از جمله عرضه و تقاضا، میزان تولید سالانه، کیفیت محصول و بسته بندی آن قرار میگیرد. قیمت جهانی خرما در بازارهای صادراتی بر اساس همین عوامل تعیین می شود و محصولات کشورهای مختلف باهم در رقابت هستند.

اکثر خرماهای ایران قابلیت رقابت با ارقام مشابه را در بازارهای جهانی دارند. برای مثال خرما پیارم و مجول توانسته اند با ارقام مشابه تولیدشده از کشورهای مصر و مراکش رقابت کنند. هرچند هنوز خرمای ایران از لحاظ بسته بندی کمی عقب تر است، اما بسیاری از تولیدکنندگان ایرانی در بحث صادرات خرمای ایران جایگاه خوبی به دست آورده اند.

صادرات خرما

خرما یکی از محصولات کشاورزی است که خواص بسیاری دارد. این میوه تقریبا در تمام دنیا شناخته شده است و مصرف آن در برنامه های غذایی توصیه میشود.

کشورهای مصر و ایران جز اولین و دومین تولیدکنندگان بزرگ خرما در جهان هستند که سالانه بیش از میلیون ها تن از خرمای برداشت شده را به نقاط مختلف دنیا صادر می کنند. صادرات خرما از ایران نیز به بسیاری از کشورهای اروپایی، آسیای میانه و حوزه خلیج فارس انجام می شود. از جمله خرماهای صادراتی ایران می توان به ارقام زیر اشاره کرد:

 1. خرما شاهانی
 2. کبکاب
 3. خرما پیارم
 4. انواع خرما خشک
 5. خرمای ربی
 6. قصب زاهدی
 7. رطب و خرمای مضافتی
 8. خرما استعمران

برای ورود به بازار صادرات و تجارت خرما، آشنایی با ارقام تولید شده و درخواست بازارهای هدف اهمیت بسزایی دارد.

سود صادرات خرما چقدر است؟

صادرات خرما به روسیه

معمولا برای ورود به یک عرصه در بازارهای جهانی برآورد هزینه ها و سود حاصل از آن توسط متخصصین صادرات انجام می شود. صادرات خرما به کشورهای دیگر نیازمند رعایت یکسری اصول اولیه از جمله کیفیت خرما، نوع بسته بندی، ارائه قیمت مناسب و بازاریابی درست می باشد.

چنانچه موارد گفته شده از سوی تولیدکنندگان و تجار رعایت شود، سود حاصل از صادرات خرما بسیار بیشتر از فروش داخلی آن خواهد بود و کمک بزرگی به رونق بازار خرمای ایران می نماید.

وضعیت صادرات خرمای ایران در بازارهای جهانی

طبق آمار وزارت جهاد کشاورزی در سال 87، از بین 5 استان تولیدکننده خرما در کشور، حدود دو سوم از خرمای تولید شده در استان های کرمان، بوشهر، سیستان وبلوچستان، خوزستان و هرمزگان است چون 53 درصد از اراضی این مناطق زیر کشت خرماست.

از آنجاییکه در بسیاری از این مناطق به دلیل نبود امکانات، مراحل آماده سازی و بسته بندی خرما در کارخانجات سایر استان ها انجام می شود و یا بسیاری از تولیدکنندگان و صادرکنندگان موجود در مناطق نامبرده، بدلیل کمبود امکانات و نبود توان مالی قادر به صادرات نیستند و به همین دلیل از مشکلات بازار هم اطلاعی ندارند.

با توجه به وضعیت تولید خرما در کشور، انتظار داریم صادرات در سال 98 وضعیت مناسبی نسبت به سالهای گذشته داشته باشد. هرچند به دلیل نوسانات ارز و وجود مشکلات سیاسی در راه تجارت محصولات غیر نفتی، به صادرات خرما هم لطمه وارد شده است، اما کارشناسان امیدوارند در سال جاری وضعیت صادرات بهبود یابد.

نگاهی به بسته بندی خرما در اروپا

صادرات خرما به اروپا

عوامل بسیاری در معرفی و فروش خرما در بازارهای جهانی دخیل هستند که در ادامه به آنها اشاره می کنیم:

 1. کیفیت محصول و بسته بندی
 2. داشتن مجوزها و استانداردهای بهداشتی
 3. وجود بسته بندی مناسب صادرات
 4. ارائه قیمت رقابتی

برای مثال توجه به بسته بندی خرما اهمیت بسیاری برای صادرات این محصول به کشورهای اروپایی دارد. بسته بندی خرما در اروپا نیازمند رعایت موارد زیر می باشد:

 1. بسته بندی باکیفیت و تولیدشده از مواد بهداشتی
 2. داشتن مجوزهای استاندارد و بهداشت
 3. دارابودن لیبل به زبان کشور هدف
 4. مشخص کردن شرایط نگهداری
 5. داشتن تاریخ تولید و انقضای خرما
 6. ارائه جدول ارزش غذایی محصول

رعایت این موارد می تواند در معرفی خرمای ایران در بازارهای اروپایی و تداوم در صادرات این محصول موثر باشد.

قیمت خرمای پیارم 97

قیمت خرما در سال 97 از ابتدای فصل تا انتهای آن دچار نوسانات زیادی قرار گرفت. تغییر قیمت دلار و افزایش قیمت اکثر کالاهای ایران سبب شد تا قیمت خرما هم زیاد شود. این روال تا نزدیکی ماه رمضان ادامه یافت تا اینکه دولت برای تنظیم بازار و کاهش قیمت خرما، تصمیم به لغو صادرات این محصول گرفت. این امر نه تنها کمکی به کاهش قیمت ها نکرد بلکه سبب دپو شدن خرما در سردخانه ها و از دست دادن بسیاری از موقعیت های صادراتی شد.

یکی از خرماهایی که قیمت آن در سال 97 دچار نوسان شد، خرمای پیارم است که سالانه درخواست های صادراتی زیادی برای این خرما وجود دارد.

قیمت خرمای پیارم در سال 1397 از کیلویی 15 هزار تا 35 هزار تومان نوسان داشت.

قیمت خرما 1401 چقدر نوسان خواهد داشت؟

با توجه به نوسانات سالهای گذشته و بروز مشکلاتی از جمله کرونا و عدم ثبات نرخ ارز، قیمت خرما در سال 1401 هنوز هم قابل پیش بینی نیست. با توجه به نزدیک شدن به ایام عید و تقارن با ماه مبارک رمضان، با افزایش روزانه قیمت خرما روبرو هستیم.

این موارد و عوامل طبیعی مثل خشکسالی نیز در تغییر قیمت خرما موثر هستند و میتوانند در کاهش یا افزایش آن تاثیرگذار باشند. برای اطلاع از قیمتهای روز خرما در فصل جدید برداشت در سال 1402 میتوانید با کارشناسان فروش مجموعه آراد خرما در ارتباط باشید.

قیمت خرما در ترکیه چقدر با ایران تفاوت دارد؟

بازار خرما ترکیه

کشور ترکیه یکی از بازارهای هدف برای صادرات خرمای ایران است. بسیاری از تجار ترک سالانه بخش عظیمی از خریدهای خود را از ایران انجام می دهند. منتهی با توجه به نوسانات قیمت خرما و معرفی ارقام مشابه از کشورهای تولیدکننده دیگر، رقابت در بازار ترکیه همچنان آسان است و کمتر با مشکل روبرو می شود.

کشور ترکیه به دلیل موقعیت مکانی که دارد مسیر مناسبی برای معرفی خرمای ایران در بازارهای اروپایی نیز به شمار می رود، از این جهت یکی از بازارهای هدف مناسب برای صادرات خرماست. با توجه به توافقات بین ایران و ترکیه در مسیرهای ارتباطی، ارسال محصولات به این کشور با هزینه های کمتری مواجه و از طرفی با ارزآوری مناسب روبرو خواهد شد.

قیمت جهانی خرما در بازارهای ترکیه نیز با توجه به کیفیت و نوع بسته بندی محصول و همچنین موقعیت بازار و فروشگاه های مقصد متفاوت است، اما با سود خوبی همراه می باشد. چنانچه قصد ورود به بازار تجارت و صادرات خرما به ترکیه را دارید، می توانید با مشاورین فروش ما ارتباط بگیرید و از مشاوره فروش رایگان نیز برخوردار شوید.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما