قیمت انواع خرما خشک ایرانی اعلا | قیمت روز خرما

قیمت انواع خرما خشک با نرخ این محصول در بازار تفاوتی ندارد و تنها کیفیت آن در اکثر تولیدی ها مطرح میشود.
تعداد زیادی از تولیدکننده های انواع خرما خشک در ایران وجود دارند که نرخ انواع خرما را تعیین میکنند.

این افراد نمی توانند روی نرخ خرما خشک اعلا تاثیر چندانی بگذارند زیرا بازار از تعدد خرما پر شده است که به راحتی میتواند جایگزین شود. بنابراین تولید کننده خرما خشک ایرانی می بایست برای ثابت ماندن قیمت انواع خرما تلاش کند و کیفیت را نیز برای رقابت بهتر و بیشتر بالا ببرد.

قیمت انواع خرما خشک ایران

انواع خرما خشک

کشور ایران دومین تولیدکننده خرما در جهان به شمار می رود که انواع خرما را تولید میکند. خرماهای ایران شامل خرما تازه، خرما نیمه خشک و خرما خشک هستند. انواع خرما خشک معروف و شناخته شده که در مناطق مختلف کشور کشت می شوند، شامل ارقام زیر است:

  1. خرما خشک پیارم
  2. رقم زاهدی
  3. خرمای خشک ربی
  4. خرما دیری

علاوه بر این ارقام، خرماهای خشک دیگری از جمله خرما خشک زرد، خرما آلویی و خاصویی نیز بافت خشک دارند. این خرماها به دلیل ویژگی هایی که دارند برای صادرات گزینه مناسبی به شمار می روند. اما این ویژگی ها کدامند؟

  1. ماندگاری بالا
  2. شرایط نگهداری آسان
  3. سهولت در حمل و نقل
  4. تنوع در بسته بندی

این موارد معمولا برای انتخاب نوع خرما در بحث صادرات در نظر گرفته می شود. در بسیاری از کشورهای اروپایی از جمله روسیه و ترکیه، از خرما خشک ایران به خوبی استقبال شده است.

قیمت خرما خشک زاهدی

قیمت خرما زاهدی

خرمای زاهدی یا قصب یک از ارقام خشک خرمای ایران است که در مناطق مختلفی از استان فارس و همچنین استان بوشهر، تولید و برداشت میشود. این خرما به دلیل طعم شیرین و بافت متفاوتی که دارد، جز خشکبار ایران نیز به شمار می رود و طرفداران خاص خود را دارد. خرما خشک زاهدی دارای رنگ زرد طلایی تا نارنجی، بافت نیمه خشک تا خشک، رطوبت کم و سایز 3.5 تا 4 سانت است.

این خرما قابلیت بسته بندی شدن در انواع ظروف و بسته های مختلف را دارد، زیرا بافت ان به گونه ای است که می توان به صورت فله ای و تکدانه نیز آن را بسته بندی کرد. اگر به دنبال یک بسته بندی متفاوت و بهداشتی هستید، می توانید بسته بندی خرما زاهدی تک عددی را انتخاب کنید که برای پذیرایی در اداره ها و مکان های عمومی نیز مناسب است.

قیمت خرما زاهدی، به موارد بسیاری بستگی دارد، از جمله: کیفیت خرما، منطقه کشت شده، نوع بسته بندی و میزان سفارش. برای مثال خرما زاهدی بوشهر از کیفیت بالاتری نسبت به ارقام مشابه برخوردار است و قیمت آن بصورت فله در کارتنهای ده کیلویی و برای فروش عمده از رنج 23000 تومان شروع میشود و تا 45000 تومان هم در برخی مناطق به فروش رسیده است.

قیمت خرما 1400 چه تغییراتی در سال جدید خواهد داشت؟

همانطور که اشاره شد، قیمت خرما به عوامل بسیاری بستگی دارد. علاوه بر موارد ذکر شده، گاهی برخی مسائل در اقتصاد و سیاست کشور نیز برروی قیمت محصولات اثرگذار خواهد بود. برای مثال در سالهای گذشته (سال 97)، دولت با نزدیک شدن به ماه مبارک رمضان و برای جلوگیری از افزایش قیمت خرما، به یکباره اقدام به ممنوعیت صادرات این محصول نمود. این امر هرچند بر قیمت خرما تاثیر چندانی نداشت بلکه باعث بروز خساراتی هم به تولیدکنندگان و انبار شدن محصولات هم شد. بدیهی است که این تصمیمات نادرست انگیزه صادرکنندگان را نیز کاهش خواهد داد.

ارزش بازار جهانی خرما در سال 98 نیز قیمت خرما توسط انجمن ملی خرما و ارگان های مربوطه از ابتدای فصل برداشت با نرخ ثابت و مصوب در بازار عرضه شد. صادرات هم با روال قبل در حال انجام بود. در اواخر سال 98 به دلیل درگیر شدن بازار با بحث کرونا ویروس، قیمت محصولات کشاورزی از جمله خرما نیز مستعد تغییراتی شده است. همچنین صادرات هم به دلیل مسدود شدن مرزها، دچار اختلال شد. همین موارد بر قیمت محصولات تاثیر گذاشت.

پیش بینی شده است در سال 99 نیز اگر بر قیمت خرما نظارت نشود، محصولات به دلیل کاهش عرضه و تقاضا در انبارها باقی می مانند. بنابراین با در نظر گرفتن یک قیمت ثابت برای تولیدکنندگان، اعلام شده تا خرماهای سال گذشته به فروش برسد و برای صادرات آن نیز تدابیری اندیشیده شود.

قیمت خرما 1401

در سال 1400 نیز با توجه به ادامه یافتن شرایط این بیماری و برخی از محدودیت ها، تاثیراتی بر بازار خرما خواهد داشت اما پیش بینی شده است امسال حجم تولید خرما بیش از یک میلیون و 200 هزار تن باشد که حدود 25 تا 30 درصد آن به دیگر کشورها صادر خواهد شد و مابقی در بازار داخلی و بخش صنایع تبدیلی مورد استفاده قرار بگیرد.

سال 1401 با تمام فراز و نشیب هایی که داشت رو به پایان است. نوسان ارز، بی ثباتی بازار و نبود نظارت جدی در جامعه روی قیمت بسیاری از کالاها اثر گذاشت. خرما هم از این قاعده مستثنی نبود. به گونه ای خرمای زاهدی 10000 تومان به ازای هر کیلو، با افزایش قیمت مواجه شد. بسیاری از مشتریان صادراتی به دلیل همین تغییر قیمتها تمایل خود را برای خرید از ایران از دست میدهند.

آخرین قیمت خرما را از کجا می توان به دست آورد؟

بسیاری از سایت ها و فروشگاه های اینترنتی اقدام به انتشار لیست قیمت انواع خرما خشک کرده اند. اما برای یک خرید مطمئن می بایست با توجه به نوع سفارش و بازار هدف تمامی هزینه ها را در نظر گرفته و قیمت نهایی را به دست آورد.

برای مثال برای صادرات خرما به ترکیه، شما نیازمند محاسبه قیمت خرما بر اساس کیفیت و نوع بسته بندی با توجه به کشور مقصد هستید. برای اطلاع از آخرین وضعیت قیمت انواع خرما خشک و دریافت مشاوره خرید، میتوانید با کارشناسان فروش مجموعه ما در ارتباط باشید.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما