قیمت روز خرما کلوته صادراتی جیرفت

قیمت روز خرما کلوته از مواردی است که میتواند در نرخ نهایی محصول صادراتی تاثیرگذار باشد. علاوه بر کیفیت، هزینه های کارگری و مراحل آماده سازی خرما در مناطق خرماخیز نیز بر قیمت محصول اثر دارند.

راه های شناسایی خرما کلوته جیرفت

قیمت روز خرما کلوته

خرما کلوته جیرفت از ارقام درجه یک و محبوب خرما است که از نرخ فروش بالایی برخوردار میباشد. این خرما به دلیل آنکه جز ارقام صادراتی و باکیفیت محسوب می‌شود، به خرما کلوته صادراتی نیز معروف شده است. شهرستان جیرفت در استان کرمان با آب‌ و هوایی گرم و خشک، بسیار مناسب پرورش انواع خرما است.

تنوع و میزان کاشت نخل خرما در این منطقه به‌ قدری زیاد است که می‌تواند برای بازارهای داخلی و صادرات کافی باشد. از انواع خرماهای قابل‌کشت در این منطقه می‌توان به خرمای کلوته، مضافتی، مرداسنگ، زاهدی و هلیله اشاره کرد. هر یک از این ارقام خرما دارای کیفیت، قیمت، طعم و رنگ متفاوتی هستند.

در بین این خرماها کلوته و مضافتی از ارقام مرغوب و صادراتی جیرفت هستند. شباهت بسیار زیاد خرما کلوته به نوع مضافتی سبب شده تا افراد زیادی هنگام تشخیص آن دچار مشکل شوند. اما با توجه به چند نکته می‌توان این خرما را از خرمای مضافتی براحتی تشخیص داد:

  1. خرمای کلوته دارای اندازه درشت‌تر و رنگ روشن‌تری نسبت به خرمای مضافتی است
  2. رقم کلوته با اینکه دارای بافت نرم و تر است، اما در مقایسه با خرما مضافتی بافت سفت‌ و شیره کمتری دارد
  3. خرما کلوته جیرفت نسبت به رطب مضافتی درصد شیرینی کمتری دارد
  4. خارک این میوه قرمز بوده و پس از رسیدگی به رنگ قهوه‌ای درمی‌آید

خرمای کلوته؛ از نخلستان تا بازار هدف

کلوته صادراتی جیرفت

خرما کلوته از ارزشمندترین خرماهای تجاری و صادراتی کشور است. نخل کلوته در بسیاری از مناطق گرم و خشک جنوبی ایران رشد می‌کند، اما به‌طورکلی نوع درجه یک این محصول بومی شهرستان جیرفت میباشد. این نوع خرما از هنگامی که کاشته می‌شود تا زمان میوه دهی حدود هفت الی ده سال زمان احتیاج دارد.

درخت این محصول برای رسیدن میوه‌های خود نیاز به آفتاب گرم و مستقیم دارد. برداشت خرمای کلوته معمولاً از اواخر تابستان آغاز میشود. برای نگهداری آن بهتر است از انبارهای بهداشتی، خشک و خنک با دمای منفی پنج درجه استفاده شود تا محصول تازه‌ تر بماند.

خرما کلوته به حالت رطب و نیمه‌ خشک با وزن مختلف بسته‌ بندی میشود. اغلب به حالت خرما کلوته 850 گرمی یا بسته‌های 2 و 3 کیلویی در بازار به فروش می‌رسد. اما علاوه بر بازارهای داخلی، بازارهای خارجی نظیر کشورهای حوزه خلیج‌فارس و برخی کشورهای آمریکایی و اروپایی نیز بازار هدف این خرما هستند. تا به‌ حال بیشترین درخواست خرید خرما کلوته از سمت کشور تاجیکستان بوده است.

آخرین قیمت روز خرما کلوته صادراتی| قیمت خرما 1401

خرما کلوته صادراتی

قیمت خرما در تهران یا هر منطقه دیگری با توجه‌ به میزان تورم سالانه و فاکتورهایی نظیر: کیفیت، طعم، رنگ، اندازه، نژاد، هزینه‌های حمل‌ و نقل، درصد سورتینگ، یکدست بودن و سایر خدمات تغییر میکند. قیمت روز خرما کلوته به دلیل مرغوبیت و محبوبیت فراوان این محصول از قیمت خرمای ربی و دیگر خرماهای هم رده بیشتر است.

این تغییر و نوسانات قیمت در هرسال وجود دارد و بر اساس اینکه هنگام بسته‌بندی از چه نوع کارتن و با چه کیفیت و طرح و ابعادی استفاده شود، تعیین خواهد شد. آخرین نرخ خرمای صادراتی کلوته در سال 1400 به ازای هر کیلو 25000 تومان عرضه گردید. در سال جاری نیز با توجه به مقدار سفارشات دریافتی از دیگر کشورها و هزینه های آماده سازی خرما نرخی معادل سال قبل را خواهیم داشت.

3

  1. سلام ممنون که اطلاعات خوب و ارزشمندی راجع به خرما کلوته ارائه دادید.واقعا شناخت و تشخیص انواع خرما،نیاز به تجربه زیاد و همچنین کار بی وقفه در این حوزه دارد که الحمدلله مجموعه شما به این مهم دست یافته

  2. کلوته یکی از انواع خرماست که برای صادرات خیلی انتخاب خوبیه. طعم و مزه فوق العاده ای هم داره، به همه دوستان توصیه میکنم یک بار طعم این خرما را حتما امتحان کنند

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما