خرید و قیمت روز خرما ربی بلوچستان

قیمت خرمای ربی بلوچستان معمولا چند ماه قبل از برداشت بصورت پیش‌ فروش اعلام میشود. خرما ربی یکی از بهترین انواع خرماهای این استان است. حتی برخی از آن به عنوان معدن طلا در استان سیستان و بلوچستان یاد میکنند.

این خرما حتی در بازار جهانی نیز فروش خوبی دارد.هر چند غفلت کشاورزان و تجار یارانی سبب شده تا در بازار جهان آن را با عنوان خرمای پاکستانی بشناسند. زیرا کشور پاکستان همواره حجم زیادی از خرمای ربی را با نام و نشان خرمای پاکستانی وارد بازار میکند.

خرمای ربی، خود به تنهایی طعم بسیار مطلوبی دارد و میتواند در کنار چای به جای قند، شکلات و شکر استفاده شود. در برخی مناطق نیز از آن در تهیه انواع کلوچه، کیک، شیرینی و دسر نیز استفاده خواهد شد.

خرمای ربی بلوچستان را بیشتر بشناسید

خرما ربی سراوان مرغوب

خرمای ربی از لحاظ ظاهری کشیده است. پوست این خرما ضخیم و هسته آن تقریبا باریک و کوچک است. زمانیکه این محصول کاملا میرسد و قابل استفاده میشود رنگی مایل به قهوه‌ای بسیار تیره دارد. خرمای ربی یک نوع خرمای خشک است. در واقع تنها حدود ۱۵ درصد رطوبت دارد. شیرینی آن کاملا به اندازه است و آنگونه نیست که خوردن تعداد زیادی از آن گلو را اذیت کند یا باعث دلزدگی شود.

خرمای ربی  به استان سیستان و بلوچستان تعلق دارد. در شهرستانهای دلگان، زابل، سراوان، ایرانشهر و چابهار و خاش میتوان نخلستانهای آن را مشاهده کرد. اگر به دنبال باکیفیت ترین نوع خرما ربی بلوچستان هستید، میتوانید آن را از شهرستان سراوان تهیه کنید. خرمای سراوان یک محصول ارگانیک است.

با اینکه انوع مختلفی از خرما در سیستان کشت میشود اما رقم ربی بیشترین حجم تولید خرمای این استان را به خود اختصاص میدهد. معمولا برداشت خرمای ربی به صورت خوشه‌ای صورت میگیرد. گاهی به همین شکل به خریدار عمده تحویل داده میشود. وزن هر خوشه حدود ۳۰ کیلوگرم است.

از آنجا که خرمای ربی بلوچستان بافت خشک دارد، لازم نیست در هوای خیلی سرد نگهداری شود. شاید یکی از دلایل پرطرفدار بودن آن همین موضوع باشد. زیرا در حالت عمده به سردخانه و در منازل به یخچال نیازی ندارد. در واقع تنها کافی است محل نگهداری خشک و خنک باشد. البته اگر در یخچال نگهداری شود مدت زمان بیشتری سالم میماند.

نقطه اشتراک انواع خرمای خشک

انواع خرما خشک

یکی از مهم‌ترین مشخصات خرماهای خشک، پوسته چروک است، که از روی ظاهر خرما میتوان متوجه آن شد. ویژگی مهم بعدی در زمان میل کردن خرما مشخص میشود. خرماهای خشک شهد زیادی ندارند و از میزان شیرینی مناسبی برخوردار هستند. از طرفی بافتی منسجم داشته و در صورت مصرف با دست، هیچ ماده شیرینی بر پوست دست باقی نمیگذارند.

این نوع از خرما‌ها مثل ربی، پیارم، آلویی، سایر و زاهدی حتی قابلیت شستن و خشک شدن مجدد دارند. به همین خاطر تولیدکننده میتواند به روشی مناسب گرد و غبار موجود بر خرما را از روی آن بزداید و سپس خرما را در بسته بندی‌های مناسبی به مصرف‌کننده تحویل دهد. این همان اقدامی است که معمولا قبل از فروش خرما ربی بلوچستان و عرضه آن با دستگاه شستشو و خشککن خرما انجام می‌شود.

قیمت خرما ربی دلگان و ایرانشهر

قیمت خرمای ربی بلوچستان

قیمت انواع مختلفی از خرماهای ربی استان سیستان و بلوچستان متفاوت است. هر چه خرما کشیده‌تر و رنگ پوست آن تیره‌تر باشد از کیفیت بیشتری برخوردار بوده و قیمت بالاتری دارد. اندازه خرما نیز میتواند تعیین‌کننده قیمت باشد. قطعا خرمای درشتتر گرانتر است. مثلا خرمای سرچاهی از خرمای دلگان و ایرانشهر و سراوان ریزتر و رنگ آن روشنتر است. به همین خاطر قیمت کمتری دارد. هر چند حتی این نوع خرما نیز بسیار دلپذیر است.

علاوه بر آنچه ذکر شد عوامل دیگری مانند بسته‌بندی خرما نیز میتواند بر قیمت آن تاثیر بگذارد. هر چه بسته‌بندی شکیلتر و زیباتر باشد قیمت محصول به مراتب بالاتر خواهد بود. رنج قیمت حدودی خرما ربی بلوچستان از کیلویی ۲۰ هزار تا 40 هزار تومان است.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما