صادرات خرمای زاهدی عراق به هند

خرمای زاهدی عراق، محصولی که در این مقاله با آن بیشتر آشنا خواهید شد. کشور هند بیشترین درخواست این نوع خرما را برای مصارف صنعتی و تولید فرآوره ها دارد.

خرمای زاهدی عراق

خرمای زاهدی عراق

خرما به عنوان یکی از مواد مغذی در سرتاسر دنیا طرفداران بسیاری دارد. این محصول به‌خاطر ماندگاری زیاد و طعم شیرین کاربردهای بسیاری داشته و به کشورهای زیادی صادر میشود.

خرمای زاهدی یکی از ارقام خرمای خشک است که در عراق هم کشت میشود. این محصول به دلیل داشتن طعمی لذیذ و ماندگاری بالا برای بسیاری از مصرف‌کنندگان در نقاط مختلف جهان به عنوان قوت غالب شناخته شده است. خرمای زاهدی یکی از چندین نوع خرمایی است که در عراق کشت شده و با کیفیتهای مختلف تولید میگردد. رقم زاهدی در بعضی از مناطق جنوبی ایران و کشور عراق به قصب نیز شناخته شده و به دلیل داشتن رنگی قهوه‌ای متمایل به قرمز و طعمی شیرین به بسیاری از کشورها از جمله هندوستان صادر میشود.

ایران، عراق، عمان و عربستان خرمای زاهدی صادراتی را در حجمی بسیار زیاد به سایر کشورها صادر میکنند. کشور هندوستان به عنوان یکی از مصرف کنندگان عمده خرمای زاهدی به حساب می‌آید. زیرا این کشور به لحاظ جغرافیایی برای کشت این محصول مناسب نیست. به علاوه معمولا از خرماهای دارای شیره یا با درصد قند بالا برای تولیدات دیگر استفاده مینمایند.

آشنایی با بهترین خرمای عراق

درخت خرما یکی از کهن‌ترین درخت‌هاییست که در بابل عراق کاشته شد. به جهت اینکه بسیار مورد توجه مردم قرار گرفت دارای ارزش مادی و معنوی بسیاری است. خرماها در عراق به سه دسته خرمای نرم، خشک و نیمه خشک تقسیم میشوند که هر کدام از آنها دارای طعم و کیفیتی متفاوت هستند. در کشور عراق خرماهای زیاد و متنوعی وجود دارند که در ادامه به چند نوع بسیار معروف و صادراتی اشاره میکنیم:

خرمای زاهدی عراق

خرمای زاهدی یکی از پرطرفدارترین و بهترین خرماهای موجود در عراق است. این خرما بیشتر به صورت نیمه خشک از درختان چیده میشود. در دو نوع شیره دار و نیمه خشک بسته بندی میگردد. این محصول بالاترین میزان صادرات را نسبت به سایر انواع دارد. واردات خرما زاهدی از عراق به مقصد مومبای و چنای قابل انجام است.

خرمای حلاوی

خرمای حلاوی از دیگر انواع خرماست که در کشور عراق بسیار محبوبیت دارد. خرمای حلاوی جز ارقام نیمه خشک به شمار میرود. به خاطر داشتن گوشت ضخیم، رنگی طلایی و طعمی عالی در ماه رمضان سفره‌های بسیاری را رنگین‌تر میکند.

خرمای سایر در رقابت با خرمای زاهدی عراق

قیمت خرما سایر بی هسته

خرمای سایر یا استعمران یکی دیگر از خرماهای قابل کشت در عراق است. این محصول به دلیل داشتن ماندگاری بالا و قیمتی مناسب بعد از خرمای زاهدی عراق بیشترین میزان صادرات را دارد. البته کیفیت خرمای استعمران در ایران به دلیل شرای نگهداری و آب و هوایی برای صادرات بهتر میباشد.

خرمای خستاوی

خرمای خستاوی در کشور عراق به عنوان یک دارو استفاده میشود. بسیاری از عراقی‌ها جوشانده خرمای خشک شده خستاوی را مینوشند. علاوه بر این خرمای خستاوی دارای طبیعت شیرین است و از آن شربت نیز درست میکنند.

خرمای خضروی

خرمای خضروی جزو دسته نیمه خشک است. به دلیل داشتن رنگی کاراملی و طعمی شیرین از دیگر خرماهای مصرفی عراق بوده و در ایران نیز کشت میشود.

خرمای برهی

یکی دیگر از خرماهای مرغوب و معروف در عراق، خرمای برهی است. این محصول نیز بسیار لذیذ و نرم بوده و مشابه رقم برهی در خوزستان ایران میباشد.

میزان صادرات خرما به هندوستان

صادرات خرما زاهدی به هند

بنابر گزارش‌های اتاق بازرگانی هندوستان میزان صادرات خرما به هند در سال 2020 حدود 28 میلیون دلار میباشد. میزان صادرات خرما به هند طی دوره‌های اخیر دارای نوسان بوده است. از جمله دلایل ایجاد نوسانات میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. تغییرات عرضه و تقاضا در بازار
  2. شرایط اقلیمی
  3. مالیات و افزایش عوارض گمرکی

طبق آخرین آمار منتشر شده در سالهای 2015، 2016 و 2017 انواع این محصول علی الخصوص خرما زاهدی عراق به هندوستان صادر شده و بعد از آن از حجم صادرات این محصول به این کشور کاسته شده است.

مجموعه آراد خرما با داشتن نمایندگانی در کشور عراق قادرست این محصول را به صورت مستقیم به کشورهای دیگر صادر نماید. خرما زاهدی با کیفیتهای مختلف و در بسته بندی 25 و 30 کیلویی داخل گونی معمولا به کشور هند صادر میشود.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما