صادرات خرمای ایران به هندوستان

صادرات خرمای ایران به 52 کشور جهان، دلیل روشنی بر ارزآوری این محصول کشاورزی در کشور است. یکی از واردکنندگان بزرگ خرما خشک ایران، کشور هند است که بالغ بر 53 درصد خرما به این مقصد صادر می شود. سهم ایران از صادرات خرما نسبت به تولیدکنندگان جهانی دیگر قابل بررسی است.

سهم ایران از صادرات خرما

تولیدکنندگان خرما در جهان

میوه خرما (Dates) در بازار گمرک جهانی با کد تعرفه (HS Code) با شماره ۰۸۰۴۱۰ معرفی شده است. در دنیا سالانه بیش از 7 میلیون تن خرما تولید می شود که حدود 1 میلیون و 66 هزار تن آن متعلق به کشور ایران است. از این مقدار حدود 200 هزار تن آن مرتبط به خرمای منطقه خوزستان است.

خوزستان جز دومین استان های تولیدکننده خرما در کشور محسوب می شود. سالانه بیش از صدها هزار تن از خرمای برداشت شده در مناطق مختلف کشور به مقاصد صادراتی خرما در جهان صادر می شود.

کشورهای مصر، تونس، مراکش، عربستان و اسرائیل از جمله تولیدکنندگان خرما در جهان هستند که در بحث صادرات این محصول به کشورهای اروپایی، رقیب ایران محسوب می شوند.

کشور هند از جمله مقاصد صادراتی ایران است که سالانه حدود 250 میلیون دلار واردات خرما دارد. سهم ایران از این بازار، حدودا 70 میلیون دلار یعنی 28 درصد است.

عمده خرماهای صادر شده به کشور هند به شرح زیر است:

 1. خرما مضافتی فله
 2. خرما زاهدی
 3. خرما خشک
 4. خرما صنعتی

کشورهای واردکننده خرما در جهان

کشورهای هند، امارات، عراق، ترکیه، افغانستان، روسیه و بسیاری از کشورهای اسیایی و اروپایی دیگر از عمده واردکنندگان خرمای ایران هستند. کشور هند با 15 درصد بیشترین واردات خرما را از کشور ایران دارد.

کشورهایی مثل افغانستان، پاکستان و مالزی تقریبا بازار اشباعی از خرما دارند و از کشورهای دیگر علاوه بر ایران نیز، محصول خرما را خریداری می کنند. اما کشورهای هند، عراق و امارات هنوز ظرفیت خالی برای بازاریابی و معرفی و صادرات خرمای ایران دارند.

در مقایسه تولید جهانی خرما بین ایران و سایر کشورهای تولیدکننده، ایران رتبه دوم را داراست که از سال 2000 میلادی، کشور مصر از ایران در تولید این محصول پیشی گرفته است.

آمار سالانه صادرات خرما

صادارت خرما به هندوستان

هر ساله آمار تولید، صادرات و واردات خرما در جهان توسط ارگان های مربوطه از جمله اداره گمرکات، بررسی و اعلام می شود . هدف این امر بررسی رقبا در بازار جهانی است.

طبق آخرین آمار به دست آمده از بازار جهانی خرما، رقم کل صادرات این محصول در جهان برابر ۱,۹۵۴,۴۸۰,۰۰۰ دلار است که میزان رشد پنج ساله ارزش هر واحد ۸ درصد و میزان رشد یکساله ارزش هر واحد ۱۴ درصد می باشد.

همچنین آمار واردات خرما با هدف شناخت پتانسیل های بازار به این شرح است:

رقم کل واردات ۱,۷۴۱,۴۲۳,۰۰۰ دلار است که میزان رشد پنج ساله ارزش هر واحد ۹ درصد و میزان رشد یکساله ارزش هر واحد ۱۳ درصد است.

مشکلات صادرات خرما چیست؟

صادرات هر یک از محصولات کشاورزی مشکلات مختص به خود را دارد. خرما نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد و اغلب تجار برای ورود این کالا به کشورهای دیگر با مشکلات زیر روبرو می شوند:

 1. نوسان و بالا بودن مبلغ ارز
 2. کمبود کانتینرهای یخچال دار
 3. مشکل ساز شدن تشریفات گمرکی
 4. بسته بندی نامناسب
 5. اتلاف وقت در بنادر گمرکی
 6. مسدود بودن مرزها و فرودگاهها
 7. وجود رقبای سرسخت در بازارهای جهانی
 8. ضعیف بودن تبلیغات جامع در مورد صادرات خرمای ایران
 9. سورت و درجه بندی نامناسب خرما
تماس با ما