صادرات انواع خرما کبکاب ایران

صادرات خرما کبکاب و آشنایی با انواع این خرمای صادراتی موضوعی است که در این مقاله به آن پرداخته میشود. خرمای کبکاب از انواع پرطرفدار و فراوان خرما در کشور ایران است. اکثر کشورهای حوزه خلیج فارس خواستار خرمای صادراتی ایران هستند.

آشنایی با انواع خرما کبکاب

صادرات خرما کبکاب

این میوه خوش طعم و شیرین دارای خواص و ویتامین‌های فراوانی است. کبکاب ابتدا در مرحله خارک است. میوه نارس آن زرد رنگ بوده و طعم آن بسیار گس و تلخ است. اما وقتی تبدیل به رطب میشود، رنگش بر اساس میزان رسیدن از قهوه‌ای روشن تا قهوه‌ای تیره تغییر میکند. همچنین طعمش بسیار شیرین و شیره‌ای میشود.

استفاده از رقم کبکاب معمولاً به حالت رطب و خرمای رسیده در بین عموم رایج است. میوه کبکاب بیضی‌شکل میباشد. هر عدد از آن وزنی حدود ۱۵ گرم دارد. بافت خرمای کبکاب مرطوب بوده و رطوبت آن کمتر از نوزده درصد است. با اینکه این خرما گوشت بسیار تر و نرمی دارد، پوسته آن بسیار ضخیم است.

خرمای کبکاب از نظر اهمیت اقتصادی و تجاری پس از ارقام استعمران، شاهانی و مضافتی قرار میگیرد. این میوه بیشتر در بهبهان، دشتستان و بوشهر کشت می‌شود. خرما کبکاب دشتستان و خرما کبکاب بهبهان از جمله مرغوب‌ترین انواع کبکاب هستند. اما رقم دشتستان معمولا از نظر کیفیت برای صادرات ایده آل تر است.

صادرات خرما کبکاب به حوزه خلیج فارس

صادرات به حوزه خلیج فارس

رشد مداوم، کیفیت و مصرف بالای میوه خرما کبکاب در دنیا و در صنعت غذایی سبب شده تا کشورهای تولیدکننده این محصول نظیر ایران به فکر فروش خرما صادراتی بیفتند. در حال حاضر صادرات این خرما از رونق خوبی برخوردار است. صادرکنندگان همپای تولیدکنندگان آن فعال هستند. به‌ طور کلی ایران از نظر صادرات خرما در رتبه دوم دنیا قرار دارد و از پتانسیل بالایی برای تولید برخوردار است.

تولیدکنندگان این خرما جهت مصرف داخلی از بسته‌بندی دو تا سه کیلویی استفاده میکنند. اما بمنظور صادرات این محصول، کارتن‌های 5 و 10 کیلویی انتخاب میشوند. خرمای کبکاب از انواع خرماهای صادراتی موجود در ایران است که سالانه مقدار زیادی از صادرات را به خود اختصاص میدهد.

قیمت خرما صادراتی کبکاب با توجه‌ به نوع بسته‌بندی آن افزایش می یابد. در حال حاضر یکی از مناطقی که ایران به آن خرما صادر میکند، کشور امارات متحده عربی است که در حوزه خلیج‌فارس قرار گرفته است. صادرات خرما کبکاب و خرمای زاهدی به کشورهایی همچون قطر و کویت انجام شده است.

متأسفانه گاهی اوقات صادرات خرما کبکاب به‌ صورت فله و عمده انجام میگیرد. سپس با بسته‌بندی در امارات به دیگر کشورهای دنیا صادر میشود. یکی دیگر از کشورهایی که ایران از طریق بندرعباس به آن خرما میفرستد، کشور عمان است. در این کشور نیز خرما پس از دریافت، به هند، چین و آفریقا صادر میشود.

نکات قابل توجه در زمینه صادرات

همانطور که در بند قبل اشاره شد، ضعف برخی موارد در صادرات خرما مشاهده میشود. بنابراین یکسری پیش نیاز برای توسعه صادرات خرما لازم است. از جمله:

  1. آموزش به فعالان اقتصادی این حوزه در زمینه بازاریابی و برندینگ بین المللی
  2. ارتقا دادن سطح کیفیت بسته بندی خرما
  3. توجه و توسعه صنایع تبدیلی خرما و فرآورده های جانبی آن
  4. تشکیل کمیته نظارت (مرکب از ادارات استاندارد، سازمان غذا و دارو، اتاق بازرگانی و سازمان صمت)
  5. صدور شناسنامه محصول تولیدی و اختصاصی ایران برای ثبات هویت در بازارهای هدف
  6. اصلاح شیوه کشت و جایگزینی نخیلات فرسوده جهت افزایش کیفیت تولید

براساس آمار، استان بوشهر دارای 6 میلیون اصله نخل و تولید تقریبی سالانه 150 هزار تن خرما میباشد. بنابراین دومین استان تولیدکننده در کشور شناخته شده است. تقریبا حدود 20 درصد خرمای بوشهر به خارج از کشور صادر میشود.

ارتباط با تولیدکننده خرما صادراتی

خرمای کبکاب بوشهر

این مجموعه هر ساله در بازه زمانی شهریور تا مهر ماه، انواع خرما کبکاب را برای فروش به بازار عرضه میکند. تولیدکننده خرما صادراتی بر اساس حجم تولیدی محصول، میزان رسیدگی آن، منطقه، تورم سالانه، رقبا، وزن، طعم، رنگ، هزینه حمل‌ و نقل، نوع بسته‌ بندی، کیفیت و میزان عرضه و تقاضا قیمت خرما کبکاب را تعیین می‌کنند.

قیمت خرما کبکاب بوشهر در دشتستان به دلیل کیفیت آن از نمونه بهبهان بالاتر است. شما عزیزان می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و مقایسه قیمت این خرما به سایت ما مراجعه فرمایید. همچنین برای پیش خرید و سفارش مستقیم از نخلستان، می توانید درخواست خود را برای ما ارسال نمایید. به شما این اطمینان داده میشود که یکی از بهترین مراکز فروش خرمای کبکاب در کشور، با شما همکاری می نماید.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما