صادرات خرما به قزاقستان + آمار 5 ساله

فعالیت های بازاریابی و تجاری این مجموعه با هدف رونق بازار خرمای ایران و شناساندن ارقام مختلف این محصول در سطح جهانی است.

صادرات خرما به قزاقستان یکی از چشم اندازهایی است که آراد خرما به گسترش فعالیت با بازرگانان و مشتریان این کشور امید دارد.

با کشور قزاقستان چقدر آشنا هستید؟

صادرات به قزاقستان

جمهوری قزاقستان یکی از بزرگترین کشورهای محصور در خشکی منسوب به قاره آسیاست. به گونه ای که یکی از نهمین کشورهای بزرگ جهان به شمار می رود. چین، روسیه، قرقیزستان، ازبکستان و ترکمنستان در همسایگی این کشور هستند. پایتخت کنونی قزاقستان، شهر نورسلطان می باشد که در سال 1998 از آلماتی به این شهر تغییر یافته است.

از آنجا که ردپایی از ادبیات فارسی و پیشینه روابط بین این دو کشور به چشم میخورد، از نظر اقتصادی و تبادل کالا نیز براحتی می توان با این کشور وارد مذاکره شد. ضمن اینکه سواحل شمال شرقی دریاچه خزر نیز در خاک این کشور واقع شده است. همین امر مسیری برای مبادلات تجاری را فراهم می نماید.

اقتصاد این کشور تا حد زیادی به کشاورزی، نفت و منابع زیر زمینی غنی، متکی می باشد. واردات محصولاتی از جمله خرما به این کشور طی سالهای گذشته رشد زیادی داشته است. پیش بینی میشود سهم عظیمی از خرمای ایرانی به بازارهای قزاقستان ورود پیدا کنند.

آمار تجاری کشور قزاقستان

صادرکنندگان خرما به قزاقستان

مطابق گزارش های کمیته درآمدهای دولتی جمهوری قزاقستان، آمار صادرکنندگان خرما در سالهای 2020 و 2021 در جدول فوق آورده شده است. در نگاهی اجمالی به این جدول مشاهده میشود که مجموع صادرات 6 کشور صادرکننده روی هم 1477 تن است. در حالیکه حجم صادراتی خرمای ایران 35 هزار تن بوده است.

یعنی به تنهایی حجم واردات خرما به قزاقستان حدود 24 برابر خرمای سایر صادرکنندگان در این سال است. همچنین در سال 2021، مقدار صادرات از ایران به قزاقستان حدود 10 برابر سایر کشورها می باشد.

آمار صادرات ایران به قزاقستان

آمار صادرات خرما به قزاقستان

طبق آمار به دست آمده می توان میزان صادرات خرما به قزاقستان در 4 سال گذشته و همچنین 5 ماهه نخست سال 2022 میلادی را در جدول بالا مشاهده کرد. طبق این گزارشات حدود 14 هزار تن خرما به ارزش 5 میلیون دلار در ماه های اولیه سال 2022 به قزاقستان صادر گردیده است.

این در حالی است که 38700 تن خرما به ارزش 16 هزار دلار در سال 2021 به این کشور ارسال شده بود. این حجم در مقایسه با سالهای گذشته، رشد قابل توجهی داشته است. البته حجم اعظم خرمای ایران در ابتدای فصل برداشت به قزاقستان صادر می شود. سپس در سردخانه نگهداری شده و کم کم وارد بازار می گردد. به همین دلیل در آمارهای دولت قزاقستان در 5 ماهه نخست نیز حجم خرمای صادراتی از ایران، لحاظ گشته است.

صادرات خرما به جمهوری قزاقستان

صادرات خرما به قزاقستان

با توجه به تنوع خرمای صادراتی ایران هر ساله کیفیت های مختلفی از این محصول به کشورهای زیادی در قاره آسیا و اروپا صادر می شود. از انواع خرمای ایرانی که به جمهوری قزاقستان ارسال شده است می توان ارقام زیر را نام برد:

 1. خرما مضافتی
 2. خرمای زاهدی
 3. پیارم صادراتی
 4. خرما کلوته
 5. رقم استعمران

طبق برآوردهای انجام شده بیشترین سهم به خرمای مضافتی با حدود 80 درصد اختصاص می یابد. از مهمترین علت های بالا بودن سهم خرمای ایران در بازار قزاقستان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. تازگی و طعم متفاوت خرمای ایران
 2. برخی ارقام فقط بومی کشور ایران هستند
 3. قیمت کمتر نسبت به خرمای دیگر کشورها
 4. به صرفه بودن هزینه های ارسال و تحویل کالا

خرما مضافتی با کیفیت های مختلف در مناطق جنوبی کشورمان قابل تامین است. بنابراین می توان خرما را با کیفیت و قیمت های متفاوت برای صادرات معرفی نمود. اینچنین می توان بهتر بازار کشور مقصد را پوشش داد.

فروش خرما مضافتی صادراتی

خرید خرما مضافتی

این رقم اگر چه به مضافتی بم شناخته شده است اما در دیگر مناطق نیز تولید می شود. از جمله:

 1. جیرفت
 2. قلعه گنج
 3. سیستان و بلوچستان
 4. هرمزگان

درست است که مضافتی کشت شده در این نواحی با خرمای بم قابل مقایسه نیست. اما قابلیت صادرات را دارد. مضافتی سراوان و جیرفت به بسیاری از کشورها مثل افغانستان و هند صادر می شود. صادرات خرمای مضافتی به کشورهایی همچون قزاقستان نیازمند بسته بندی مناسب و شکیل است.

این خرما معمولا در کارتن های 5 یا 10 کیلویی فله و یا جعبه های کوچکتر با وزن 600 گرم برای فروش در بازارهای بین المللی آماده میشود. مجموعه آراد خرما امکان پذیرش سفارشات عمده و صادراتی را مطابق با نیاز بازار هدف دارد. کافیست با یکی از مشاورین مجموعه تماس گرفته و درخواست خود را مطرح کنید.

ما از صفر تا صد خرید و صادرات در کنار شما هستیم. اینگونه می توانید تجارتی پرسود و مطمئن را تجربه کنید. خرمای مناسب را با کیفیت و قیمت منطقه خریداری نمایید. سپس در بسته بندی ویژه و با برند خودتان تحویل بگیرید. فروش خرما مضافتی معمولا به صورت EXW انجام شده است. اما در مواردی که مشتریان آشنا به صادرات نبوده یا جز تاجران برون مرزی هستند، آراد خرما محموله را به صورت FOB یا CIF تحویل خواهد داد.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما