صادرات خرما ایران به هند مستقیم از درب سردخانه

صادرات خرما به هند به دلیل ارزآوری بسیار زیاد مورد توجه بسیاری از بازرگانان و شرکتهای صادرکننده خرما قرار گرفته است. در واقع هندوستان یکی از بزرگترین مقاصد صادراتی این محصول استراتژیک در کشور ما به شمار می‌رود.

شهرت جهانی خرمای ایران در افزایش سودآوری و تولید ارزش افزوده آن بسیار موثر بوده است. به همین دلیل امکان صادرات خرما از ایران به صورت مستقیم و از درب سردخانه به هند فراهم گردید. در این مقاله قصد داریم درباره ارقام پرفروش برای صادرات خرما به هندوستان اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

صادرات خرما به هند

صادرات به هند

هندوستان با 1.3 میلیارد نفر جمعیت بعد از چین به عنوان دومین کشور پرجمعیت جهان شناخته میشود. این جمعیت زیاد در تبدیل شدن کشور هند به بازارهای هدف صادراتی ایران در زمینه خرما بسیار موثر بوده است. به طوریکه سالانه به ویژه در ماه مبارک رمضان حجم قابل توجهی صادرات خرما درجه یک و دو به هند انجام میشود.

با توجه به شرایط اقتصادی حاکم بر کشور هند و درآمدهای پایین مردم این کشور برای امرار معاش، خرما یکی از غذاهای اصلی و ارزان قیمت در این کشور به شمار میرود. البته با توجه به تحریمها و محدودیتهای مبادلات ارزی بسیاری از خرماهای صادراتی ایران به نام شخص ثالث و با گواهی مبدا متفاوت، وارد کشور هندوستان میشوند.

کدام ارقام خرما در هندوستان فروش بیشتری دارد؟

اکثرا انواع خرمای ایرانی شهرت جهانی دارند و بسیاری از کشورهای جهان خواهان واردات خرما از مبادی تجاری هستند. اما از مهمترین انواع خرما ایرانی که به کشور هندوستان صادر میشود، میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

خرمای مضافتی: مردم هند خرمای مضافتی را با نام خرمای کیمیا میشناسند. برندی که در این کشور شناخته شده است. بیشترین حجم صادرات خرما به هند مربوط به این رقم خرمای ایرانی است.

خرمای زاهدی: یکی دیگر از ارقام خرمای ایرانی که در هندوستان فروش بسیار زیادی دارد، خرمای زاهدی است. البته بیشتر از سمت کشورهای عربی مثل عراق به هند صادر میگردد. این نوع خرما به دلیل طعم خاص و خوشمزه در بین مصرف‌کنندگان محبوبیت زیادی دارد. همچنین برای مصارف صنعتی نیز کاربرد دارد.

خرمای شاهانی: خرمای شاهانی به علت ارزان بودن و درآمد پایین مردم هندوستان یکی از خرماهای ایرانی پرطرفدار در این کشور به شمار میرود.

خرمای پیارم: یکی از گران‌ قیمت‌ترین انواع خرماهای تولیدی در ایران، خرمای پیارم است که سالانه به کشور هند صادر می‌شود. این نوع خرما در بین مردم هندوستان با نام خرمای مریمی یا خرمای شکلاتی شناخته میشود. البته حجم صادرات خرما پیارم به هند به دلیل گران بودن کمتر از مضافتی است.

آمار میزان صادرات خرما به هند

بازار هندوستان همواره فرصت مناسبی برای صادرات خرمای ایران بوده است. به همین دلیل در سالهای اخیر شاهد افزایش تمایل تجار ایرانی برای صادرات خرما به این کشور بوده‌ایم. البته علاوه بر هندوستان، کشورهایی مانند پاکستان، افغانستان، ترکیه و امارات جزو مقاصد اصلی صادرات انواع خرما تولیدی در ایران هستند.

خرمای زاهدی عراق

براساس آخرین آمارها، هندوستان به عنوان یکی از کشورهای پرجمعیت دنیا، توانسته 11 درصد از کل واردات خرمای جهان را به خود اختصاص دهد. در این میان ایران بعد از امارات متحده عربی و عراق به عنوان سومین صادر کننده این محصول به کشور هند شناخته می‌شود.

طبق داده‌های وزارت بازرگانی هند، این کشور در سال 2021 حدود 434 هزار تن خرما به ارزش 229 میلیون دلار وارد کرده است. از این میزان واردات حدود 61 هزار تن خرمای ایرانی بوده است که به کشور هندوستان صادر شده است. البته بخشی از صادرات خرمای کشور امارات متحده عربی به کشور هند متعلق به صادرکنندگان ایرانی است.

آمار میزان صادرات به هند، نشانگر آن است که این کشور به اندازه تمام کشورهای اروپایی از ایران خرما خریداری میکند. البته این میزان واردات نشان از اهمیت صادرات خرما به کشور هندوستان توسط تجار ایرانی است. در واقع نباید از تولید این محصول استراتژیک غافل شد.

در این مطلب درباره بازار صادرات خرما صحبت کردیم. اطلاعاتی را درباره آمار صادرات و ارقام پرفروش انواع خرمای ایرانی در این کشور در اختیار شما قرار دادیم. با توجه به ارزآوری و سود تجاری حاصل از صادرات این محصول لازم است که درباره تجارت در زمینه خرما برنامه‌ریزی مدونی صورت بگیرد. همچنین برای خرید و صادرات این محصول میتوان از تجربه تجار کاربلد بهره مند شد.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما