چگونگی صادرات خرما به افغانستان و کشورهای همسایه

در این مقاله قصد داریم نگاهی به صادرات خرمای ایران به کشورهای همسایه داشته باشیم. یکی از دغدغه های تاجران صادرات خرما به افغانستان است که چگونگی آن را بررسی خواهیم نمود.

خرما یکی از میوه‌های بسیار مقوی و مفید است که کشت آن از دیرباز در خاورمیانه رونق زیادی داشته است. این محصول همچنین در ایران و با توجه به اقلیم بخشهای جنوبی کشورمان، به وفور و در انواع گوناگون، کشت میشود. خرما یکی از خشکبار صادراتی ایران است که به دلیل کیفیت بالای برخی از ارقام آن، در خارج مرزهای ایران نیز طرفداران زیادی دارد.

کشورهای همسایه همیشه برای صادرات محصولات گوناگون، مقصد مناسبی بوده‌اند. تولیدکننده خرما صادراتی ایران همواره ارزش افزوده زیادی از این راه کسب کرده‌اند. صادرات خرما به افغانستان میتواند کسب و کار بسیار پررونقی برای تجار و تولیدکنندگان این محصول در کشور محسوب شود.

صادرات خرما به افغانستان

صادرات به افغانستان

افغانستان یکی از کشورهای آسیای میانه و همسایه ایران است که وضعیت اقتصادی روبه رشدی را تجربه میکند. این کشور همسایه و همزبان بخش شرقی ایران است. تجار این کشور به دلایل گوناگون مانند همزبانی و نزدیکی فرهنگی و مسافتی، علاقه زیادی به تجارت با صادرکنندگان ایرانی دارند.

این کشور خود نیز تولیدکننده خرما محسوب میشود و برخی از اقلام خرما را کشت و تولید میکند. کل ارزش خرمای تولید شده در این کشور و در سال 2021 میلادی، 361.28 هزار دلار آمریکا بوده است. این در حالیست که این کشور اغلب واردکننده این محصول بوده و در همان سال، در حدود 643.92 هزار دلار نیز صرف واردات خرما از دیگر کشورها نموده است.

صادرات خرما به افغانستان در این سالها به دلیل مصرف بالای مردم این کشور رونق داشته است. بیشترین میزان صادرات خرما به این کشور از جانب کشورهای امارات متحده عربی، عربستان سعودی، پاکستان، ترکیه و هند بوده است.

کشور ایران نیز تولیدکننده ارقام باکیفیت خرماست. محصول تولید شده در ایران از لحاظ کیفیت جزء بهترین‌ها به شمار میرود. در سالهای اخیر نیز صادرات خرما بخش عظیمی از صادرات غیرنفتی را به خود اختصاص داده است. صادرات خرما مضافتی، پیارم و دیگر ارقام این محصول با توجه به تدابیر دولتی و خصوصی در زمینه بهبود کیفیت، بسته‌بندی و بازاریابی، با رونق بیشتری همراه خواهد بود.

صادرات خرمای ایران به کدام کشورها انجام می‌شود؟

صادرات خرما به افغانستان

همانطور که اشاره شد؛ خرما یکی از مهم‌ترین محصولات در زمینه صادرات میوه و خشکبار از ایران به دیگر کشورها است. بیشتر مشتریان این محصول کشورهای آسیایی، خاورمیانه و اروپایی هستند. صادرات خرمای ایرانی به کشورهای هند، پاکستان، افغانستان، کشورهای عربی، ترکیه، آلمان، کشورهای اروپایی، چین و کانادا بیشتر از بقیه کشورها بوده است. صادرات خرما به قزاقستان و دیگر کشورهای آسیای میانه نیز به تازگی مورد توجه بازرگانان ایرانی قرار گرفته است.

صادرات به افغانستان اغلب از طریق مرزهای زمینی دوغارون و میلک انجام میپذیرد. از گذشته تا به امروز علاوه بر صادرات خرما به افغانستان، ارسال این محصول به بیش از 85 کشور در دنیا انجام شده که البته با وجود تحریم‌ها برای چند سالی با رکود روبه‌رو بود و امروز دوباره در حال رونق گرفتن است.

فروش خرما در افغانستان

فروش خرما در افغانستان

افغانستان به دلیل سالها جنگ و تنش دارای اقتصاد پرقدرتی نیست. تولید و کشاورزی در آن با سختی انجام می‌شود. به همین دلیل این کشور قادر به تامین نیازهای غذایی مردم خود به صورت کامل نبوده و به واردات اقلام خوراکی وابسته است.

به همین دلیل در برخی فصول، به خصوص ایام نزدیک به ماه رمضان، خرید و فروش خرما در این کشور رونق میگیرد. صادرات خرما به افغانستان از مقصد ایران به خصوص در فصول برداشت این محصول و به صورت تازه یکی از راههای خوب برای درآمدزایی تولیدکنندگان این محصول در جنوب کشور میباشد.

فروش خرما در افغانستان اغلب به صورت فله ای و در عمده فروشی های محلی انجام میشود. برخی از تجار افغانی نیز خرمای ایران را بعد از بسته بندی اختصاصی با نام خرمای افغانستان به کشورهای دیگری همچون پاکستان و هند صادر میکنند.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما