فروش خرما در ارمنستان؛ قیمت خرما در اروپا

طی سالهای گذشته صادرات خرما در ارمنستان از جمله عرصه‌های رو به رشد در روابط اقتصادی میان ایران و کشور ارمنستان بوده است. شاید یکی از اصلی‌ترین علل آن همسایگی ایران و ارمنستان و روابط سیاسی خوب آنهاست.

کشور ارمنستان در همسایگی شمالی ایران قرار دارد. دارای جمعیتی بالغ بر 3 میلیون نفر است. صادرات خرمای ایران به ارمنستان یکی از پررونق‌ترین تجارت‌ها در بازارهای بین‌المللی به شمار میرود.

خرما در ارمنستان

خرما در ارمنستان

زمینه‌های بسیار متنوعی جهت توسعه روابط تجاری میان ایران و کشور ارمنستان وجود دارد. کالاهای صنعتی، کالاهای سنگین، مواد خوراکی و غذایی صادر شده از ایران به کشور ارمنستان از محبوبیت خاصی برخوردار است. از جمله این مواد خوراکی صادراتی سودآور و پرطرفدار خرما بوده که صادرکنندگان آن این امکان را خواهند داشت تا به واسطه این محبوبیت، خرمای تولید شده را به ارمنستان صادر کنند.

با در نظر داشتن همسایگی دو کشور ایران و ارمنستان و همچنین تشابهات فرهنگی میان آنها بایستی بگوییم که کشور ارمنستان بازار ایده‌آل و سودآوری برای صادرکنندگان خرما دارد. با هزینه حمل ونقل بسیار ناچیز میتوانند نسبت به صادرات خرما در ارمنستان اقدام نمایند. لازم است بدانید که خرمای کلوته پرطرفدارترین خرمای صادراتی به ارمنستان است و سود صادرات خرما به این محصول بستگی دارد.

بازار خرما در اروپا

بازار خرما در اروپا و فرآورده‌های دیگر آن از جمله شیره خرما دارای روند رو به رشدی است. با وجود این واردات خرما به اروپا نسبت به سایر بازارها اعم از چین و هند، حدود ده درصد از سهم مجموع بازار صادراتی خرما در دنیا را دربرمیگیرد. میزان این واردات بین پنجاه تا یکصد هزار تن متغیر خواهد بود. ولی کماکان این بازار دارای روند صعودی است.

قاره اروپا با دارا بودن جمعیت تقریبی 740 میلیون نفری، یکی از بهترین بازارهای مصرف خرما در جهان به شمار میرود. سرانه درآمد مناسب کشورهای عضو اتحادیه اروپا و قدرت خرید بالای مردم در این قاره موجب گردیده تا این قاره از تنوع مواد غذایی بسیار بالایی برخوردار باشد. بهترین محصولات غذایی از اقصی نقاط دنیا در این بازار بزرگ به فروش برسد.
طی سالهای گذشته صادرات خرما در ارمنستان و نیز به اروپا افزایش چشمگیری داشته است. از جمله دلایل این امر عبارتند از :

  1. رشد جمعیت مهاجران به کشورهای اروپایی
  2. مهاجران اغلب از کشورهای عربی و مسلمان اعم از سوریه و الجزایر و… هستند.
  3. خرما محصول بومی کشور ایران و مناطق آسیایی است و در اروپا کشت نمیشود.

بیشترین سهم از صادرات خرما به اروپا در حال حاضر اختصاص به کشورهای تولید کننده خرما از جمله مصر، تونس و الجزایر دارد. به منظور رقابت در بازار اروپا لازم است با محصولات این کشورها از نظر کیفیت و قیمت خرما به رقابت پرداخت. در بین کشورهای اروپایی، کشور فرانسه به دلیل دارا بودن جمعیت مسلمان بیشترین استقبال را از خرید خرما دارد.

فروش خرما ظرفی

خرما کبکاب خشت

افراد به این دلیل که خرما به حفظ سلامت قلب و کاهش ابتلا به سرطان کمک میکند، تمایل به خرید خرما دارند. همچنین از دیگر فواید خرما باید کاهش کلسترول و تقویت سیستم گوارشی را نام برد. بازار خرید و فروش خرما در بعضی از فصل‌ها و روزهای سال از جمله ماه رمضان بسیار پررونق است. به گونه‌ای که میتوان گفت در این ماه خرید و فروش خرما در کشورهای مسلمان نشین بسیار زیاد است. اوج فروش خرما در فصلهای سرد سال اعم از پاییز و زمستان است. به این خاطر که مصرف خرما در فصول سرد بدن را گرم میکند. همچنین به تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر انواع ویروس‌ها کمک شایانی خواهد کرد.

در حال حاضر بسته‌بندی خرما در کشورهای خرما پرور گسترش قابل توجهی یافته است و افراد تمایل دارند این محصول بی‌نظیر را به صورت ظرفی و در بسته‌بندی خریداری کنند. خرید خرما ظرفی مزایایی دارد:

  1. حمل و نقل آسانتر
  2. نگهداری راحتتر در یخچال
  3. به کار بردن برای پذیرایی
  4. عدم آسیب و له شدگی خرما نسبت به بسته بندی کارتنی

سوالات متداول

تعداد خرما در هر بسته چقدر است؟

بسته بندی خرما در ظروف لاکی شفاف با وزن 600 تا 750 گرمی انجام میشود. بسته بندی های کارتنی با این وزن برای رطب مضافتی معمولا به صورت 48 دانه هستند. تعداد در کارتن 12 بسته 600 گرمی میباشد.

بهترین کشور برای صادرات خرما کدام است؟

از جمله بهترین کشورها برای صادرات خرما میتوان به پاکستان، چین، ترکیه، امارات، عراق و هند اشاره داشت.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما